Jesteś tutaj
Home > Wydarzenia > 100 pięknych kobiet z okazji jubileuszu

100 pięknych kobiet z okazji jubileuszu

Piękno to nie tylko powierzchowność, ale i wnętrze, zatem z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych dla kobiet w Polsce w Jeleniej Górze rozpoczął się cykl wydarzeń mających na celu upamiętnienie tej historycznej chwili. Do 20 września na Placu Ratuszowym można oglądać fotografie przedstawiające 100 jeleniogórzanek, a dzisiaj (7 września) czeka nas jeszcze wykład prof. Moniki Płatek na temat praw kobiet!

 

Wśród bohaterek wystawy prezentowanej pod jeleniogórskim Ratuszem znalazło się 100 kobiet, które niekiedy spotykamy na ulicy, czy przy załatwianiu codziennych spraw. Rozpiętość wiekowa jest ogromna – najmłodsza ma 19 lat, a najstarsza 100! Pani Mieczysława Dorożyńska w styczniu ukończyła tyle lat, ile ma nasza Niepodległość i prawa wyborcze kobiet. Pośród prezentowanych fotografii wykonanych przez Roberta Czepielewskiego można też odnaleźć przedstawicielki wielu zawodów – panie z biur obsługi klienta, prowadzące własną działalność gospodarczą, pracownice zakładów w strefie przemysłowej czy osoby tworzące kulturę i sztukę – często niewidoczne dla odwiedzających jak np. charakteryzatorka.

 

W ten nietypowy sposób chcemy uczcić 100-lecie uzyskania praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Jest wystawa, będą spektakle, wykład – powiedziała Luiza Laskowska, dyrektorka BWA. – Zajęło to nam dużo czasu. Wystawa jest fundamentem tego projekt, a pracę nad nią rozpoczęłyśmy w maju. Trzeba było znaleźć te kobiety, uzyskać zgodę na urzeczenie wizerunku. Nie chciałyśmy pokazywać osób, które na co dzień pojawiają się w mediach – podkreśliła Aleksandra Głownia z Agencji Koncertowo-Wydawniczej Solo. – Te panie wykonują ciężką pracę, a nie są zbyt często eksponowane – dodała Bożena Wachowicz-Makieła.

 

Wystawę można oglądać do 20 września, a już dzisiaj (7 września, godz 18:30) w Galerii BWA odbędzie się wykład prof. Moniki Płatek na temat praw kobiet.

 

Top