Jesteś tutaj
Home > Kultura > 15 lat w Unii Europejskiej i uliczne święto

15 lat w Unii Europejskiej i uliczne święto

Po wielu latach przerwy na ulicę 1 Maja w Jeleniej Górze wróciło życie, a konkretnie Święto Ulicy 1 Maja. Wczoraj na odcinku od Bramy Wojanowskiej po Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego można było napotkać różne atrakcje.

Po uroczystym otwarciu odbywały się występy artystyczne, a wśród nich czeskie zespoły: Old Stars Dixi, Semilska 12, Cimbálová muzika Dušana Kotlára, a także polskie: Camerata Pro i Mythos (w stylu greckim), gdzie oprócz muzyki można było bawić się tanecznym krokiem. W ciągu ulicy 1 Maja można było skorzystać z różnych punktów gastronomicznych, animacji dla dzieci, a po godz. 14:00 występy przeniosły się na większą scenę przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Finałem dnia był koncert „Muzyczne podróże po Europie” w wykonaniu Jacka Wójcickiego oraz aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa.

Przy pomniku „Porwanie Europy” odbywały się spotkania z ludźmi pełnymi pasji oraz z politykami. W „kawiarence europejskiej” można było spotkać się i porozmawiać z Jerzym Łużniakiem (prezydent Jeleniej Góry), Władysławem Kozakiewiczem (były lekkoatleta, kandydat do Parlamentu Europejskiego), czy z Jackiem Wójcickim (artysta) i Rafałem Fronią (himalaista).

– 15 lat temu wspinałem się w Tatrach, gdy było głosowanie za akcesem do Unii Europejskiej. Byłem tam z Jarkiem Mazurem, jeleniogórzaninem, którego już z nami nie ma. Pędziliśmy przez 8-9 godzin w trudnych warunkach do Jeleniej Góry, żeby zdążyć zagłosować. Teraz jadę w Tatry 6 godzin, bo mamy autostradę, miejsca odpoczynku. A jak chcemy powspinać się w Alpach, to wsiadamy w samochód i jedziemy gdzie chcemy. Jestem z tego dumny i nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej – wspominał Rafał Fronia.

Top