Jesteś tutaj
Home > W wolnej chwili > 9 marca – Światowy Dzień Nerek

9 marca – Światowy Dzień Nerek

Nefrolodzy biją na alarm – co 10. Polak choruje na nerki i najczęściej o tym nie wie. Z okazji Światowego Dnia Nerek (9 marca)  akcji jest pokazanie, że diagnoza „niewydolne nerki” może spotkać dziś każdego.

– Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 30 lat. Długo nie dają objawów. Łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu” – mówi prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Dziś ponad 4,5 mln Polaków ma chore nerki. Wielu przedwcześnie umrze z powodu braku diagnozy i leczenia. Szacuje się, że ponad 20 tysięcy osób żyje dzięki stale prowadzonym zabiegom hemodializy. W tym roku grono dializowanych powiększy się o kolejne 4 tysiące.

– Gdy się ma 32 lata człowiek myśli, że jest niezniszczalny. W trakcie ważnej konferencji poczułem, że ślepnę. Zrobiło mi się całkiem ciemno przed oczami – wspomina Maciek Budzich, jeden z najsłynniejszych polskich blogerów.

Okulista skierował go na badania krwi – miał w niej rekordowe stężenie kreatyniny. Trafił wprost na dializy. Podobne wspomnienia ma Michał Figurski, dziennikarz.

– Żyłem w biegu, tymczasem cukrzyca powoli niszczyła moje nerki. Po wylewie okazało się, że właściwie już nie pracują. Dializy, a potem przeszczep uratowały mi życie – mówi dziś Michał Figurski, zachęcając wszystkich do regularnych badań.

– Odczuwalne dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy nerki są nieodwracalnie zniszczone. Pacjent w zaawansowanym stadium choroby zwykle wymaga leczenia dializami do końca życia. Alternatywą jest przeszczepienie nerki – dodaje prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Wczesne wykrycie choroby daje szanse na wyleczenie chorych nerek. Podczas akcji w całej Polsce wolontariusze chcą rozdać 6 tys. tzw. pasków do badania moczu. To okazja do sprawdzenia stanu nerek w domu.

W tym roku akcja nie dotarła jeszcze do Jeleniej Góry, lecz informacje o niej zostały rozesłane przez organizatorów z prośbą o udostępnienie przez media.

 

Tekst: red.

Foto: org.

Top