Jesteś tutaj
Home > Karkonosze - Atrakcje > Himalaista kochający Karkonosze

Himalaista kochający Karkonosze

Wczoraj w auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu gościł Rafał Fronia – znany himalaista, uczestników wielu wypraw na ośmiotysięczniki, w tym Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Spotkanie było bardzo interesujące!

Jeleniogórzanin jest właścicielem Wydawnictwa PLAN i turystyka jest dla niego niezwykle ważna. Jak sam zaznaczył, bardzo często można spotkać go na karkonoskich szlakach i w okolicach.

Dla mnie turystyka jest wszystkim. 27 lat temu założyłem Wydawnictwo PLAN, które produkuje książki turystyczne, mapy, przewodniki, plany miast – to wszystko się zazębia. Studiowanie czegoś, za co człowiek musi płacić, czyli opanowanie umiejętności wypoczywania w terenie, zorganizowanie tego dla innych jest bardzo ważną dziedziną życia i cieszę się, że akurat tutaj odbyło się to spotkanie, a nie w szkole, która uczy czegoś, co byłoby mi zupełnie obce – powiedział Rafał Fronia, który podczas spotkania z młodzieżą opowiadał bardzo swobodnie o trudach podczas wypraw w Himalaje i o momentach rozluźnienia, które towarzyszą uczestnikom – szczególnie, gdy wyprawa jest tak medialna, jak pamiętna próba wejścia Polaków zimą na K2. Zdradzał tajniki radzenia sobie z codziennymi czynnościami, jak kąpiel, gdy w namiocie jest minus 30 stopni, czy odmrażanie konserw, pasty do zębów i wielu innych czynnościach.

Wkrótce premierę będzie mieć kolejna książka Rafała Froni – „Rozmowa z górą”, która będzie dotyczyć wyprawy na Manaslu. Ponadto zdradził zgromadzonym, że w następnym sezonie zimowym dojdzie do kolejnej próby wejścia Polaków na K2, co jeszcze żadnemu człowiekowi się nie udało. Wcześniej, bo w maju br. uda się na Nanda Devi East (Indie, 7434 m n.p.m.). Władze uczelni liczą, że w przyszłym roku uda się zorganizować kolejne spotkanie z jeleniogórskim himalaistą – będzie okazja do promocji nowej książki oraz opowieści o nowych wyprawach.

Top