Jesteś tutaj
Home > Karkonosze - Atrakcje > Jelonek ma już 10 lat!

Jelonek ma już 10 lat!

10 lat temu (28 czerwca 2008 roku) dzięki staraniom Jeleniogórskiego Forum Samorządowego przy wsparciu finansowym Rotary Club Karkonosze udało się uczcić 900. rocznicę założenia Jeleniej Góry poprzez usytuowanie rzeźby jelonka na skwerku przy ul. 1 Maja. Osoby, które były zaangażowane w przedsięwzięcie oraz miłośnicy charakterystycznego punktu stolicy Karkonoszy, spotkali się wczoraj, by powspominać. Był też urodzinowy tort!

 

Wśród mieszkańców Jeleniej Góry i turystów chyba niewiele osób przeszło obok jelonka obojętnie. Jest uwielbiany przez dzieci, które na niego wsiadają i głaszczą po uszach – co jest doskonale widoczne poprzez wytartą warstwę wierzchnią w tym miejscu. Dorośli również chętnie fotografują się przy młodym osobniku, który mimo upływających lat, jest jakby coraz młodszy – może dzięki wygładzonej dzięki głaskaniu cerze? ;)

 

Inicjatorem powstania rzeźby był Ryszard Dzięciołowski, a autorem dzieła Gruzin mieszkający w Jeleniej Górze – Lewan Mantidze, który podkreślał, że w wykonanie jelonka włożył serce i cieszy się, że wpisał się w krajobraz miasta. Pomysł świętowania urodzin jelonka to sprawka Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego, któremu prezesuje Zbigniew Leszek.

Pierwotnie pomysł był taki, aby stworzyć szlak jelonka, jednak na przeszkodzie stanęły finanse. Pierwszy egzemplarz kosztował 18 tysięcy złotych, a kolejne miały już oscylować wokół 30 tysięcy. Miłośnicy lokalnych atrakcji turystycznych nie tracą nadziei i liczą, że znajdą się chętni do wdrożenia projektu na wzór wrocławskich krasnali.

 

 

 

Top