Jesteś tutaj
Home > Karkonosze - Atrakcje > Kobiety kontra Rak!

Kobiety kontra Rak!

W tym roku ok. 180 tys. osób w Polsce usłyszy diagnozę. W tym roku ok. 90 tys. osób umrze. Nie zdążą się zakochać, nie wychowają swoich dzieci, nie wybudują domów, nie zobaczą Egiptu, nie spotkają dawno niewidzianego przyjaciela, nie poznają swoich wnuków…

Tak, to przerażające. Nowotwory zbierają srogie żniwo i będą zbierały więcej…

PROFILAKTYKA.
W chorobie nowotworowej ważny jest czas. Dajmy go sobie.
To niewiarygodne, jak wiele z nas nie bada się regularnie, myśląc, że ta choroba ich nie dotyczy.
Dlaczego nie dotyczy? Kobiety myślą tak, ponieważ są młode, nikt w rodzinie nie chorował, nie mają wadliwego genu, nie palą papierosów, zdrowo się odżywiają, prowadzą zdrowy styl życia…

Niestety, prawda jest inna. Każda z nas może zachorować. I ta młoda, która w ogóle jeszcze nie myśli dalej, niż od sobotniej imprezy do imprezy, i ta, która ożywia się tylko wtedy, gdy mówi o swoich dzieciach, na nic innego czasu nie mając, i ta, która robi karierę i twierdzi, że nie ma czasu na chorowanie. Wszystkie możemy zachorować i umrzeć.

Pierwsze i najbardziej dostępne badanie to comiesięczne samobadanie piersi, a żeby było i z korzyścią, i z przyjemnością, poprośmy o pomoc naszych facetów, a gdy ich chwilowo brak, można ewentualnie poprosić kogokolwiek, byle tylko dobrze i dokładnie to zrobić. I nie bać się zawracać głowy lekarzowi za każdym razem, gdy pojawi się wątpliwość.

Jak i kiedy robić badanie piersi?
Najlepiej tydzień po miesiączce albo w ustalony dzień miesiąca, np. zawsze 15. ( to dla tych z nas, które już szczęśliwie miesiączkę mają z głowy).

Przed lustrem:
Podziwiajmy swoje piękno, ich kształt. Dotykajmy się i głaszczmy. Zwróćmy uwagę na wszelkie nierówności skóry, szczególnie sprawdzajmy w dole pachowym.

Pod prysznicem:
Lewa ręka z tyłu głowy a prawa na lewej piersi. Trzema palcami zataczaj kręgi. Na zewnątrz i do środka, w każdym kierunku. Nie zapomnij o dole pachowym. Obie piersi.

W pozycji leżącej:
Połóż się płasko, bez poduszki. Lewa ręka pod głowę a pod lewy bark zwinięty ręcznik albo mała poduszka. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Następnie druga pierś. Nie zapomnij o zbadaniu dołów pachowych.
Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.

Czego szukamy ?

Zgrubień, guzków, powiększonych węzłów pod pachami.

To prosty sposób, a pozwoli nam wychwycić zmiany bardzo wcześnie.

Gdy cokolwiek nas zaniepokoi, idźmy do lekarza i poprośmy o skierowanie na badanie. Wszelkie zmiany wykryte wcześnie, uchronią nas przed chorobą!

 

 

 

Tekst: Renata Bury

Foto: Red.

Top