Jesteś tutaj
Home > Wydarzenia > Kolektyw Polka ze „Spisem Kobiet”

Kolektyw Polka ze „Spisem Kobiet”

„Spis kobiet” w wykonaniu Kolektywu Polka idealnie wpisał się w obchody 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych dla kobiet w Polsce. To właśnie z tej okazji Teatr Ósmego Dnia ogłosił w 2017 roku konkurs, którego laureatkami zostały z Kolektywu. 

 

W ramach obchodów okrągłego jubileuszu w Jeleniej Górze odbywa się szereg wydarzeń – najpierw był wernisaż wystawy „100 jeleniogórzanek na 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce”, który do 26 września można oglądać pod Ratuszem. Następnie w Galerii BWA odbył się wykład prof. Moniki Płatek na temat praw kobiet, a kolejnym elementem obchodów był spektakl w tymczasowej siedzibie Teatru Norwida.

 

„Spis kobiet” to spektakl-pułapka –  zaznaczyła Aleksandra Głownia z Agencji Koncertowo-Wydawniczej Solo (współorganizator cyklu wydarzeń w Jeleniej Górze z okazji praw wyborczych kobiet). Jej mechanizm tworzy się na naszych oczach, łapiemy się w nią sami, ulegając naszym przyzwyczajeniom w myśleniu o pracy i o kobietach. Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Pracują w nich kobiety: młode, starsze, zadowolone, sfrustrowane – ich głosy układają się w niejednorodną opowieść o zmieniającej się Polsce, o pieniądzach, o codziennym radzeniu sobie, o aspiracjach, o dzieciach, mężczyznach, o społeczeństwie. W naszym spektaklu wszystkie one zostaną postawione przed niezwykłym wyzwaniem i niezwykłą szansą – czytamy w opisie spektaklu.

 

Jest dużo mowy o stereotypach, którymi wciąż się kierujemy, więc jest co analizować – dodała Aleksandra Głownia.

 

Ostatnim wydarzeniem w ramach jubileuszu jest monodram Sonii Bohosiewicz „Chodź ze mną do łóżka”, który zaplanowano na sobotę (15.09), jednak wszystkie bilety są już wyprzedane.

 

Research dramaturgiczny: Agnieszka Pajączkowska, Dorota Ogrodzka.
Scenariusz i reżyseria: Dorota Ogrodzka, Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka.
Muzyka: Elektronowy Miś.
Światła: Maciej Ratajczyk.
Występują: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka.

 

Top