Jesteś tutaj
Home > Biznes i Pasja > Konferencja o edukacji zawodowej przyszłości

Konferencja o edukacji zawodowej przyszłości

We wtorek (9 kwietnia 2019 r.) w Hotelu Mercure gościli eksperci od kształcenia zawodowego, którzy poprowadzili liczne wykłady oraz zajęcia, w których uczestniczyła młodzież. Konferencję edukacyjną pod nazwą „Orientacja zawodowa bez granic – zawody przyszłości”, zorganizowała Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze.

Zawody przyszłości można generować z trzech obszarów. Sektor IT, czyli nowoczesne technologie, obsługa elektroniki, projektowanie i serwis, sektor budownictwa, który czas był, jest i będzie się rozwijać, ale także sektor usługowy – coraz chętniej ludzie korzystają ze zorganizowanego wypoczynku, rozrywki i różnych innych usług – powiedział Paweł Płocheć, doradca zawodowy w KARR, który przyznaje, że obecnie stawia się na kształcenie zawodowe, a rynek jest w stanie wchłonąć każdą ilość osób, które chcą być specjalistami w zawodzie.

Stąd też ta konferencja i cały projekt – aby popularyzować kształcenie zawodowe wśród młodzieży i rodziców – dodał P. Płocheć.

Po powitaniu przybyłych gości, rozpoczęła się część merytoryczna. Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów opowiadała jak przedsiębiorca może być inicjatorem i partnerem w dualnym kształceniu zawodowym. Małgorzata Raichel z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu przedstawiła metody prowadzenia orientacji zawodowej w Polsce, a na przykładzie niemieckiej Saksonii ten sam temat zaprezentowała Regina Lindig z Izby Przemysłowo-Handlowej w Dreźnie.

W dalszej kolejności był wykład o zapotrzebowaniu i wymaganiach transgranicznego rynku pracy w Saksonii (Sebastian Bergmann z Goerlitz) oraz w Polsce (przedstawiciel Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy). Z kolei o zawodach przyszłości mówiła Joanna Wolny – doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery z Jeleniej Góry. Niezwykle cenną inicjatywę Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, czyli Akademię Przedsiębiorczości – przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała.

Na zakończenie odbyły się zajęcia dla młodych uczestników projektu. Uczniowie z Mysłakowic brali udział w warsztatach pod hasłem „Poznajemy zawody” z Renatą Bech z OHP Jelenia Góra oraz „Poznajemy siebie” z Pawłem Płocheciem z KARR.

Top