Jesteś tutaj
Home > Wydarzenia > Można przebierać w ofertach pracy

Można przebierać w ofertach pracy

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze już po raz dziesiąty zorganizowała Targi Pracy, na które zaprosiła lokalnych przedsiębiorców, organizacje pośrednictwa pracy oraz studentów i uczniów, którzy mogli zapoznać się z aktualną ofertą pracy, aby w procesie kształcenia wybierać kierunki bardziej świadomie.

 

Zdaniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przeżywamy renesans targów. – Jako DWUP organizujemy targi w Zgorzelcu i z roku na rok mamy większą liczbę odwiedzających i wystawców. Pracodawcy szukają każdego możliwego kontaktu – tu przychodzą osoby, które dopiero wejdą na rynek pracy (uczniowie i studenci – red.). Internet, oferty składane drogą elektroniczną – nie załatwiają pierwszego kontaktu, a po drugie – pracodawcy mają szansę pokazania się, bo konkurencja wśród nich jest bardzo duża – powiedział Stefan Augustyn, rzecznik prasowy DWUP.

 

Targi Pracy odbywały się w auli rektoratu KPSW, natomiast w pomieszczeniu obok (sala senatu) zorganizowano „Debatę przy kawie”, podczas której głównym tematem dyskusji był spór o to, czy obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, czy pracodawcy. – Na pewno rynek się zmienia, coraz częściej pracownicy mają po kilka ofert do wyboru – zaznaczył S. Augustyn. – Pracodawcy w różny sposób tłumaczą, dlaczego nie oferują większych wynagrodzeń. Z jednej strony faktycznie są to duże koszty pracy, z drugiej zawody, którymi nie są zainteresowani Dolnoślązacy, Polacy – są przejmowane przez cudzoziemców. Z naszych badań wynika, że brak dynamicznego wzrostu płac wynika z tego, że mamy do czynienia z napływem dużej liczby cudzoziemców, którzy godzą się na niższe warunki płacy, ale trzeba pamiętać, że identyczna sytuacja była, gdy to nasi rodacy wyjeżdżali na zachód – zakończył przedstawiciel DWUP.

 

Wśród około 30 wystawców można było znaleźć przede wszystkim oferty pracy w branży technicznej, ale też turystycznej czy logistycznej.

 

Top