Jesteś tutaj
Home > Polecamy, testujemy > Operacyjne zmniejszenie żołądka – tylko u nas, bez retuszu!

Operacyjne zmniejszenie żołądka – tylko u nas, bez retuszu!

Otyłość jest coraz większym problemem społecznym, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na operacyjne zmniejszenie żołądka. Czy ta operacja jest bezpieczna? Kto może się jej poddać? Czy dzięki niej pacjentki chudną i udaje im się utrzymać szczupłą sylwetkę? Na te wszystkie pytania znajdą Panie odpowiedź w naszym artykule, który jest efektem naszego dziennikarskiego śledztwa.

Jako jedyne w Jeleniej Górze mogłyśmy prześledzić kolejne etapy operacji zmniejszenia żołądka, którą przedstawiamy Wam szczegółowo, bez żadnego retuszu!

 

Mankietowa resekcja żołądka to fachowa nazwa zabiegu bariatrycznego potocznie zwanego zmniejszeniem żołądka. Z roku na rok poddaje się temu zabiegowi w jeleniogórskiej klinice coraz więcej osób. W zdecydowanej większości są to pacjenci z zagranicy – być może dlatego, że w Polsce wiedza na temat tego zabiegu nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak na Zachodzie.

Zabieg polega na odcięciu większości powiększonego żołądka i usunięciu go poza organizm. Pacjentowi pozostaje mniej więcej 1/5 żołądka, przez co nie jest w stanie przyjmować jednorazowo tak dużych porcji pokarmu jak przed zabiegiem. Przyczynia się to do utraty masy ciała. W odcinanej części produkowany jest również hormon zwany greliną, odpowiedzialny nadmierny apetyt. Do tej pory to najlepsza metoda na doskwierający głód.
Ogromną zaletą minimalnie inwazyjnych zabiegów laparoskopowych, są bardzo małe, szybko gojące się rany pooperacyjne. Pacjenci szybciej odzyskują pełną aktywność życiową i zawodową – a czas hospitalizacji po zabiegu wynosi jedynie dwie doby.

Mankietowa resekcja żołądka należy dziś do podstawowych i bardzo popularnych zabiegów bariatrycznych w leczeniu otyłości. U większości pacjentów wykonanie tej operacji pozwala na uzyskanie zadowalającego spadku masy ciała. Ponadto, jak dowiodły badania w tej dziedzinie, zabieg jest skutecznym sposobem leczenia cukrzycy typu 2, nadciśnienia i dyslipidemii.

Jak naprawdę wygląda ten zabieg? Jak czuje się pacjent bezpośrednio po operacji? Czy jest ona bezpieczna? To wszystko mogłyśmy sprawdzić dla Was w KCM Clinic S.A. – najlepiej wyposażonym centrum medycznym w tej części świata, dzięki uprzejmości którego możemy Wam przekazać wszystkie szczegóły dotyczące mankietowej resekcji żołądka. KCM Clinic S.A. dysponuje najnowocześniejszym sprzętem medycznym – technologią laparoskopową 3D, która pozwala chirurgowi za pomocą specjalnych okularów widzieć narządy wewnętrzne pacjenta tak jakby był w jego organizmie. To, wraz z doświadczeniem i niesamowitymi umiejętnościami lekarzy, gwarantuje precyzję i bezpieczeństwo minimalnie inwazyjnego zabiegu. Dlatego pacjenci zarówno z Polski jak i całego Świata decydują się na zabieg w jeleniogórskiej klinice.

Operacja, którą mogłyśmy dla Was śledzić, trwała raptem 2 godziny. Pacjentka, 27-letnia kobieta (90 kg), była w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu utworzona została tzw. odma otrzewnowa, by chirurg miał łatwiejszy dostęp do narządu którym się zajmował. Zanim nastąpiła sama resekcja, chirurg oddzielił żołądek między innymi od otaczającego go otłuszczenia. Niesamowite jest to, że małe szczypce którymi zakończony jest instrument chirurgiczny nie tyle tną co oddzielają tkanki za pomocą ultradźwięków. Część żołądka, która po wycięciu wyciągnięta została przez wąską rurkę, przypominała kształtem gigantyczną fasolę. Do pozostałego fragmentu żołądka wprowadzany j był specjalny płyn, przy pomocy którego sprawdzana była szczelność żołądka. Następnie pacjentkę zszyto i wybudzono – od razu po zakończeniu operacji.

Tydzień przed operacją pacjentka mogła spożywać tylko płynne posiłki by treść żołądka jak najkrócej się w nim znajdowała. Po zabiegu będzie musiała przestrzegać równie rygorystycznej diety, podczas której na początku przyjmować będzie specjalnie przygotowane, zmiksowane posiłki, jogurty oraz płyny nie zawierające cukrów.

Istotna będzie również suplementacja preparatami witaminowo-mineralnymi, by wzmocnić i witaminizować organizm. Takie odżywianie z zasady jest zdrowe dla każdego. Dostarczamy organizmowi wszystkiego co potrzebuje i jednocześnie tylko tego co potrzebuje. Tydzień po tygodniu do diety dodaje się kolejne produkty, ale każda dieta jest spersonalizowana.

Po zabiegu mankietowej resekcji żołądka dieta i aktywność fizyczna są najważniejszymi aspektami gwarantującymi sukces pooperacyjny. Od tego, jaki model życia wybierze pacjent, zależy sukces przeprowadzonego zabiegu. Specjaliści z jeleniogórskiego KCM Clinic S.A. w rozmowie z nami podkreślają: – Otyłość zaczyna się w głowie. Operacja jest bardzo bezpieczna, lecz warto mieć świadomość, że to od naszej świadomości, zdrowego trybu życia i żywienia zależy ostateczny sukces tego zabiegu..

Jak przebiega mankietowa resekcja żołądka – widzą Panie na zdjęciach, które publikujemy jako jedyni, bez retuszu i ingerencji grafika.

Specjalne podziękowania kierujemy do zespołu operacyjnego pod kier. Anny Sadowej oraz do głównego operatora, dr n. med. Grzegorza Kowalskiego, dr. Michała Łabudy i lekarza anestezjologa, Krzysztofa Missy.

 

 

Tekst: Anrad, Monika Chartmańska

Foto: Anrad

www.kcmclinic.pl/bariatria

Top