Jesteś tutaj
Home > Biznes i Pasja > Pogoda w górach jest (zmienna) jak kobieta

Pogoda w górach jest (zmienna) jak kobieta

Miłośnicy górskich wędrówek doskonale wiedzą, że piękna aura na terenie Kotliny Jeleniogórskiej może znacząco różnić się od warunków, jakie napotkamy podczas przemierzania szlaków, zdobywania sudeckich szczytów. W krótkim czasie może ona się też zmienić, gdy już jesteśmy z dala od cywilizacji. Pamiętajcie o rozsądnym przygotowaniu na wyprawę…

W ostatnim czasie wybraliśmy się dwukrotnie na Wysoki Kamień w Górach Izerskich (1058 m n.p.m.) – wyjątkowe, przepiękne miejsce, skąd – przy dobrej widoczności – rozpościera się widok na Karkonosze (widać nawet Śnieżkę), Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Za pierwszym razem widoczność minimalna, mnóstwo śniegu zdobiącego drzewa i krzewy, w tym te powalone na trasie czerwonego szlaku prowadzącego ze Szklarskiej Poręby. Gdy dotarliśmy na górę, można było wypocząć w prywatnym schronisku (nie ma tam noclegów, ani czynnej toalety), zjeść i wypić coś ciepłego i zimnego – do wyboru m.in. pierogi ruskie, flaki itd. W galerii prezentujemy jak to wyglądało przy dużym zachmurzeniu.

W środę, 6 lutego pogoda nas rozpieszczała. Widoczność bardzo dobra, szlak przetarty (trasa oczyszczona ze zwalonych drzew i gałęzi). Drogę od stacji Szklarska Poręba Górna na Wysoki Kamień można pokonać w niespełna godzinę, a z dziećmi może to być nieco ponad godzinę.

Bez względu na warunki atmosferyczne pamiętajcie, że pogoda może się zmienić w mgnieniu oka, więc należy przygotować się na niską temperaturę, oblodzone fragmenty trasy, więc raczki ułatwią wam wyprawę. Nawet przy tak pięknej pogodzie jak w środę, na szczycie mocno wiało – weźcie to pod uwagę!

Atutem może być też czyste powietrze – przy dobrych warunkach doskonale widać ogrom zanieczyszczenia powietrza w kotlinie, więc wychodząc w góry uciekamy też od smogu. Dodatkowo, warto wspomnieć, że właściciel schroniska własnoręcznie buduje na szczycie wieżę widokową (z uwagi na zimę prace wstrzymane), więc gdy tylko skończy i udostępni ją zwiedzającym – wybierzemy się ponownie!

Top