Jesteś tutaj
Home > Kultura > Spektakl nie tylko dla wegetarian

Spektakl nie tylko dla wegetarian

„Ale świństwo. Sztuka dla małych, większych i wegetarian” – to propozycja Zdrojowego Teatru Animacji, która od pewnego czasu gości na deskach cieplickiej placówki kultury. Sprawdziliśmy czy warto się wybrać… Odpowiedź jest jednoznaczna – absolutnie TAK!

Bohaterami spektaklu są cztery odważne świnki, uciekające przed losem czekającym większość świń. Rudolfo Valentino, Galareta, Marzyboczek i Miss Koryta – cztery jakże różne życiorysy i charaktery, w drodze przez świat ludzi, przez pola do lasu , by zrealizować nadzieję na życie na swobodzie w plemieniu dzikich świń. Komiczna i poważna gra samopoznania, wspólnoty, miłości, solidarności i odwagi, by wyrwać się z utartych ścieżek w poszukiwaniu godnego bytu – opisują sztukę jej twórcy.

Paraboliczne wykorzystanie zwierząt reprezentujących ludzkie cechy i postawy znamy przede wszystkim z Orwellowskiego „Folwarku zwierzęcego”. W przeciwieństwie do kultowej powieści Orwella, w sztuce „Ale świństwo” zainteresowanie autora nie koncentruje się wyłącznie wokół funkcjonowania w realiach reżimowych, ale losu ludzkiego sensu stricto – poza tym utwór Apkego jest przede wszystkim komedią (choć wyjątkowo gorzką), obfitującą w humor językowy i sytuacyjny – dodają twórcy.

Czas spędzony w ZTA dla jednych może być dawką świetnego humoru, dla innych uzmysłowieniem cierpienia, jakie spotyka zwierzęta, ale z pewnością wszystkich skłoni do refleksji na temat „człowieczeństwa”.

Kolejna okazja, aby zobaczyć ten niezwykły spektakl w ZTA już 4 kwietnia o godz. 10:00. Zdecydowanie polecamy!

Top