Jesteś tutaj
Home > Karkonosze - Atrakcje > Tradycje średniowiecza pod Wieżą Książęcą w Siedlęcinie

Tradycje średniowiecza pod Wieżą Książęcą w Siedlęcinie

W miniony weekend (27-28.04) przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie gościli Wikingowie… i to nie byle jacy, bo z Karkonoszy! :) Grupa pasjonatów średniowiecza pod nazwą Wotan Hird zaprezentowała wiele tradycji charakterystycznych dla tamtych czasów. W tym roku obchodzą swoje X-lecie. 

W ciągu dwóch dni imprezy z okazji jubileuszu Karkonoskiej Drużyny Wikingów i Słowian, uczestnicy brali udział w turnieju wojów, walkach na moście (Stamford Bridge) i w kręgach, a także toczyli walki i bitwy wojów. Ponadto odbywały się pokazy rzemiosła i zabawy plebejskie. Wśród atrakcji były także m.in. turniej łuczniczy, oszczepniczy, czy średniowieczna kuchnia.

– Zaczynaliśmy jako paczka kolegów, którzy byli zafascynowani kulturą skandynawską, czytaliśmy komiksy Thorgall, słuchaliśmy muzyki w klimacie wikińskim, zespołów takich jak Tyr. Stwierdziliśmy, że chcemy odtwarzać tę kulturę, poczuć ten klimat wczesnośredniowiecznej Europy, materialnie i duchowo. Była to fascynacja ówczesną technologią, metalurgią itp. oraz wierzeniami – wspominają członkowie grupy.

– Z czasem zauważyliśmy, że kultura skandynawska i słowiańska we wczesnym średniowieczu bardzo się przenikały i rozpoczęliśmy też odtwarzanie życia Słowian. Zaczęliśmy w 2009 roku bez sprzętu, bez wiedzy, ale z chęciami. Z czasem nasza liczba wzrosła, w tej chwili jest to już 25 osób w różnym wieku, z różnych grup społecznych z różnymi profesjami i wykształceniem. Mamy osoby uczące się, pracujące, osoby ze średnim i wysokim wykształceniem. Do tej pory bywaliśmy na pokazach i imprezach w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Węgry). Nie narzekamy na brak zajęć w sezonie i na wielu imprezach, w których bierzemy udział odnosimy sukcesy w turniejach itd. – kontynuują.

Członkowie grupy Wotan Hird wystąpili również w teledysku grupy metalowej Warbell: https://www.youtube.com/watch?v=NbqIkfwRybI

– Na X-lecie chcieliśmy zaznaczyć swoją obecność w kotlinie jeleniogórskiej i chyba się nam to udało. W przyszłości będziemy kontynuować dotychczasową działalność z naciskiem na poprawę jakości autentyczności historycznej, pozyskiwanie nowego sprzętu i członków drużyny. Mamy nadzieję, że administracja lokalna doceni nas jako społeczność kulturalną i z czasem będzie chciała nawiązać współpracę przy okazji eventów społecznych czy kulturalnych. W poprzednich latach nie byli zainteresowani… – dodają.

Top